Zájem o nájmy poroste. Lidé zareagují na zpřísnění hypoték, říká šéf realitky

Zájem o nájmy poroste. Lidé zareagují na zpřísnění hypoték, říká šéf realitky

Říjen přinese další omezení dostupnosti hypoték. Důsledkem bude větší zájem o nájmy, říká v rozhovoru pro deník Echo24 výkonný ředitel realitní kanceláře RE/MAX Milan Žák. Mluví i o budoucnosti trhu s nemovitosmi. „Fatální pád cen nepředpokládám. Nemyslím ale, že mohou ceny růst donekonečna. Přijde doba, kdy se budou ceny korigovat,“říká Žák.

Karolína Vaverková28. července 2018

Témata: bydlení, Praha, ceny bytů, nemovitosti

Trh s nemovitostmi dnes definují vysoké ceny, málo bytů v Praze a větších městech a do toho ČNB zpřísní od října hypotéky. Jak se v této situaci daří realitním kancelářím?

Paradoxně bychom si přáli, aby byl trh vyrovnanější. Nerovnováha vyvolává tlaky na naši práci makléřů, protože příliš straní prodávajícím. Je tu obrovský převis poptávky nad nabídkou, speciálně ve velkých městech. Trhu by víc než snahy ČNB pomohlo uvolnění stavebního řízení. Za RE/MAX mohu říct, že se nám daří dobře. Za poslední tři roky rosteme dvouciferně.

Tou nevyrovnaností máte na mysli spokojené prodávající a nespokojené kupující?

Je to tak. Snažíme se o zavedení nástrojů, které prodávajícím pomáhají prodat za správnou tržní cenu. Což je třeba nástroj elektronické aukce. Nemovitost se neprodá prvnímu, kdo přijde na prohlídku. To je začátečnický a zjednodušený postup, ale nabídneme nemovitost všem, kteří mají zájem, v transparentním procesu.

Přes elektronickou aukci prodáváte každou desátou nemovitost. Plánujete takto prodávat více?

Není to nástroj pro všechny typy nemovitosti a nepřejí si ho všichni prodávající. Rádi bychom to číslo navýšili. Do jaké míry, zatím není jasné. Je to dobrý nástroj pro nemovitosti, o které bude v dobrém slova smyslu velká rvačka. Když zvolíme tento nástroj a nemovitost na aukci správně připravíme, prodávající má garantovanou nejlepší cenu.

O které typy nemovitostí je největší zájem?

Největší poptávka je po nemovitostech v Praze, Brně a velkých městech. A velikostně po takových těch startovacích bytech, tedy 2+1 či 2+kk. Lidé touží po cihlových bytech, domy už nepodléhají takovému prudkému nárůstu zájmu. Situace je hlavně vybičovaná velkou poptávkou po bytech v Praze. Stěhuje se do ní ročně 30 tisíc lidí, tedy deset či patnáct tisíc domácností. Tolik nových bytů se ale ročně nestaví.

Kolik by bylo ročně třeba postavit, aby se nabídka vyrovnala poptávce?

Klidně i patnáct tisíc bytů ročně tři léta za sebou. A možná ani to by rovnováhu na trhu nezajistilo.

Od října část lidí na hypotéku nedosáhne, ČNB zpřísňuje pravidla. Důsledkem může být větší zájem o nájmy. Jak jsou nájmy oblíbené dnes?

Ačkoli není bydlení v nájmu tak populární jako třeba v Německu, už nyní je zájem o nájmy výrazný. Hlavně v Praze a větších městech, kde už nyní část zájemců nedosáhne na dvacet procent ceny nemovitosti. Nebo prostě kupovat, když ceny rostou, nechtějí. Jsem přesvědčen, že od října se zájem ještě zvýší. Na potřebnou hypotéku dosáhne ještě méně lidí. Buď se vystěhují z Prahy, nebo půjdou do nájmů a počkají. Může se stát, že za tři či pět let budou mít větší příjem, nebo se trh ochladí. Tato situace nebude donekonečna.

Čímž říkáte, že ceny bytů v dohledné době klesnou?

Fatální pád cen nepředpokládám. Nemyslím ale, že mohou ceny růst do nekonečna. Přijde doba, kdy se budou ceny korigovat.

Na vládu míří z připomínkového řízení novela zákona o realitním zprostředkování. Stručně řečeno je jejím cílem vyšší ochrana klientů realitních kanceláří. Co to znamená pro vás?

Nám se to líbí. Trh je potřeba kultivovat a dát spotřebitelům ochranu, právní rámec a garance. Jsme pro. Spoustu věcí, které novela předpokládá, už RE/MAX dělá. Snažíme se zákon připomínkovat a snažíme se do něj vklínit, aby depozita od klientů byla brána pouze do advokátní úschovy. Ne na účet realitní kanceláře. My to tak děláme, ale ne všichni. Protože je to potenciální bomba, když peníze některá realitní kancelář zpronevěří, pošpiní to celý obor.

Objevují se na realitním trhu nějaké novinky?

K realitním kancelářím existují různé alternativy. Například konkurenční služby a servery, které se tváří, že realitka nejsou, ale ve skutečnosti realitní služby poskytují. Ale lidem, kteří chtějí kvalitní servis a mít transakci vyřízenou rychle, s jistotou a bezpečně, má realitní kancelář víc co nabídnout.

Milan Žák absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se specializací na obor ekonomika zahraničního obchodu. Od června 2016 je výkonným ředitelem realitní sítě RE/MAX. Pracoval ve společnostech Procter&Gamble, Bongrain, Penta a Karlovarské minerální vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna. Povinná pole jsou označená *

eight − four =