Sídliště trápí zvyšování nájmů o polovinu

Sídliště trápí zvyšování nájmů o polovinu

16.11.2017   Lidové noviny    str. 02   Domov

KRISTIÁN LÉKO

Tři desetiletí sliboval ČEZ nájemníkům pražského sídliště v Písnici, že budou byty moci odkoupit. Sliby nesplnil, sídliště letos prodal firmě CIB Group a ta zvedá činže o desítky procent.

Nájemníci spílají politikům, že je nechali na holičkách.

PRAHA Magdalena Vlková prožila na sídlišti v Písnici posledních třicet let. V přízemním bytě v malém paneláku vychovala své děti, teď v něm žije s kočkami, které se potulují po okolí. „Sice je tu špatná dopravní dostupnost a domy jsou zanedbané, nezateplené, ale mám to tu ráda. Prožila jsem tu půlku života a těšila jsem se, že sem za mnou budou jezdit vnoučata. Teď se bojím, co bude dál,“ ukazuje učitelka češtiny v důchodu na dopis od společnosti CIB Group, která od července dům vlastní. Navrhuje v něm zvýšení činže o více než třetinu – jedenáct tisíc korun místo osmi tisíc.

Důchodci si půjdou pro dávky

Ještě hůře jsou na tom staří rodiče Petra Kuriščáka. Dosud za devadesátimetrový byt platili 14 tisíc korun včetně poplatků, od nového roku se cena zvedne o pět tisíc. „Společně mají důchod asi 17 tisíc korun, takže každý měsíc by potřebovali další dva tisíce jen na bydlení,“ říká Kuriščák, který se spolu s Vlkovou angažoval v iniciativě Moje Písnice. Ta se od loňska snažila zvrátit prodej sídliště z rukou polostátního energetického gigantu ČEZ.

Nový vlastník se netají tím, že od příštího roku zvedne nájmy průměrně o 40 procent a v dalším roce pak o dalších deset procent. To může být pro řadu lidí velký problém. „Sousedé jsou už většinou také v důchodu a teď budou muset zvažovat, jestli půjdou do domova důchodců, nebo na úřad pro dávky na bydlení,“ říká Vlková.

Nájemníci se totiž ocitli v pasti. Pokud návrh na zvýšení činže nepřijmou, CIB je požene k soudu. „Výši nájemného jsme navrhli tak, aby podle našich zkušeností před soudem obstála,“ vysvětlil LN Vojtěch Meravý, mluvčí CIB.

Občanský zákoník sice umožňuje zvýšení činže jen o dvacet procent za tři roky, to se ale podle CIB uplatní jen na situace, kdy bylo nájemné sjednáno nebo určeno soudem. „V Písnici většina nájemníků platí nájemné stanovené výměrem ministerstva pro místní rozvoj podle již neplatného zákona o jednostranném zvyšování nájemného z roku 2006. V tomto případě se omezení výše růstu v občanském zákoníku neuplatňuje,“ říká Meravý s tím, že výše nájemného se v Písnici nezvyšovala posledních šest let ani o inflaci. „Stále ale nabízíme nájemné o zhruba 20 procent nižší, než je cena obvyklá,“ uvedl Meravý. Do soudní pře s nejasným výsledkem se nájemníkům logicky příliš nechce.

„Je pravda, že nájemné se v posledních letech nezvyšovalo. Jenže ČEZ nám stále říkal, že se zvyšování nájmů nemusíme obávat,“ říká Vlková s odkazem na dopis, který ČEZ rozeslal nájemníkům v srpnu 2016, když se začali proti prodeji bouřit. „Nájmy na sídlišti Písnice jsou již nyní na tržní úrovni, tedy na úrovni srovnatelné s výší obvyklou v dané lokalitě,“ stojí v něm.

„Druhá kauza bytů OKD“

„Je to hodně smutný konec příběhu. Dlouhé roky nás ČEZ udržoval v naději, že si byty budeme moci odkoupit. Teď jsme o ni přišli a ještě se skokově zvyšují nájmy lidem, kteří před třiceti lety na brigádách sídliště pomáhali budovat,“ říká Kuričšák s tím, že to připomíná kauzu bytů OKD.

Písnickou kauzu sleduje i Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníkůČR. „S prodejem společnosti CIB nesouhlasíme, měla být ochráněna především práva nájemců. Společnost si vzala vysoký úvěr a vysokým nájemným si usnadňuje splácení,“ napsal LN.

Nájemníci viní vrcholné politiky, že je nechali na holičkách. „Stát se úplně vykašlal na tři tisíce lidí. Napsala jsem stovky dopisů a až na výjimky jsem narazila na absolutní nezájem a aroganci moci,“ líčí Vlková.

Nejvíce se ve prospěch nájemníků z dosavadních vládních politiků angažovali exministr financí Andrej Babiš (ANO) a šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Babišovi se však nepovedlo prodej zvrátit nebo nájemníkům jinak pomoci. Odpovědnost dle něj padá na šéfa ČEZ Daniela Beneše a premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

„Teď už to bude těžké. Nevím, jaké má stát možnosti, když už je to prodané. Těm lidem jsem se snažil pomoci, ale ČEZ je stát ve státě,“ řekl LN pravděpodobný příští premiér.

Samotný Zaorálek se problémem zaobírá dodnes. Před několika týdny podal podnět na státní zastupitelství, aby napadlo smlouvu o prodeji sídliště mezi ČEZ a CIB. Teď se jím zabývá Městské státní zastupitelství v Praze.

O co jde v Písnici

Malé panelové sídliště na okraji Prahy s 739 byty získal ČEZ v roce 1992. Přestože opakovaně sliboval, že je nabídne nájemníkům ke koupi, nikdy tak neučinil. Loni v létě pak ČEZ vypsal veřejnou soutěž. Prý by nebylo v souladu s péčí řádného hospodáře prodat byty do rukou nájemníků. Ti proti prodeji začali protestovat a letos v únoru podali žalobu, kterou zpochybnili privatizaci bytů do rukou ČEZ. Kvůli žalobě z koupě vycouval vítěz soutěže, byznysmen Pavol Krúpa. Byty tedy koupila firma ze skupiny CIB Group s nabídkou 1,276 miliardy korun.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna. Povinná pole jsou označená *

10 − 2 =