Ropid posílí noční autobusy v metropoli

Ropid posílí noční autobusy v metropoli

7. 10. 2017   Právo    str. 12    Praha – střední Čechy

Lucie Fialová, Petr Janiš

Posílení nočních autobusů 907, 908 a 909 v nejzatíženějších směrech z centra nastane v noci z neděle na pondělí.

Tyto linky dosud končící na okraji středu metropole dojedou až na Malvazinky, do Jinonic, Zbraslavi, Nebušic, Suchdola, Kyjí, Dolních Počernic, Běchovic či Újezdu nad Lesy.

Noční spoje zamíří nově do Dolních Chaber, Cholupic, Lipenců, Lysolají, Kolodějí, Miškovic, Štěrbohol, Třebonic, na Přední Kopaninu a Točnou.

První noční spoj 913 naplánovaný na 9. říjen chtějí náležitě přivítat obyvatelé staré Písnice. „Sejdeme se po půlnoci, opečeme buřty, uvaříme guláš, popijeme pivo, víno a společně budeme očekávat příjezd prvního nočního autobusu v půl druhé,“ řekl Jiří Koubek (TOP 09), starosta Prahy-Libuše, pod niž spadá i Písnice. Noční autobusy jezdily dosud jen na sídliště a třetina obyvatel městské části neměla noční spojení s metropolí.

„Hlavním důvodem posílení nočních autobusů je přetížení tramvajových linek v centru Prahy, které už nelze posilovat kvůli omezené kapacitě přestupní zastávky Lazarská. Tramvajím potřebujeme nejvíce odlehčit ve směrech do Dejvic, na Anděl a na Žižkov,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Noční autobusy dosud ukončené na okraji centra Ropid nejen propojí přes střed města, ale nově je přivede až do těsné blízkosti centrální přestupní zastávky Lazarská. „V blízké zastávce Myslíkova budou nově zastavovat páteřní linky 904 a 910 směřující na Prahu 4, Smíchov, Jihozápadní Město či na ruzyňské letiště,“ doplňuje ředitel Ropidu Petr Tomčík.

Rychlejšího spojení s centrem se dočkají Dejvice díky linkám 907 a 909 vedeným Letenským tunelem, dopravu na Žižkov posílí spoj 908, který doplní linku 909. Přeplněným tramvajím na Smíchov odlehčí autobusy 907 a 908 mířící přes Masarykovo nádraží, I. P. Pavlova i Karlovo náměstí. Na Andělu se bude mnohem lépe přestupovat díky přesunu autobusů do tramvajových zastávek.

„Centru chceme odlehčit také první noční linkou vedenou pod číslem 913 po obvodu města víceméně v trase dnešní oblíbené denní páteřní linky 136 s prodloužením na obou koncích pro obsloužení dalších okrajových čtvrtí Prahy, například Dolních Chaber, Cholupic nebo Točné,“ dodává Martin Šubrt, náměstek ředitele Ropidu pro městskou dopravu a marketing.

Nová linka 913: DOLNÍ CHABRY – Vozovna Kobylisy – Kobylisy – Ládví – Střížkov – Prosek – Vysočanská – Nádraží Libeň – K Žižkovu – Ohrada – Rokycanova – Olšanské náměstí – Flora – Bělocerkevská – Slavia – Chodovská – Spořilov – Lešanská (jen směr tam) – Hlavní (jen směr zpět) – Nemocnice Krč – Novodvorská – Libuš – Sídliště PísnicePísnice – Cholupice – TOČNÁ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna. Povinná pole jsou označená *

five × five =