Paneláky v Písnici chtějí obyvatelé pro sebe. Budou se soudit o to, komu patří

Paneláky v Písnici chtějí obyvatelé pro sebe. Budou se soudit o to, komu patří

25. 1. 2018   nasregion.cz    str. 00   

Šárka Turčeková

Další fotky

Vášnivé diskuze loni vzbudil prodej bytů v sídlišti Písnice, když energetická společnost ČEZ prodala 739 bytů skupině CIB. Ta byty koupila za 1,3 miliardy. To nájemníky rozzuřilo, chtěli, aby odkoupení bytů nabídl ČEZ přímo jim. Protestovali v ulicích a sepisovali petice. S časovým odstupem většina lidí ve svých domovech zůstala i přes zvýšení nájemného, asi 105 lidí chce jít k soudu.

Lidé, žijící desítky let v bytech v pražské Písnici, očekávali, že ČEZ nabídne odkoupení bytů jednotlivým nájemníkům. Už v roce 2016 by tak ČEZ musel zastavit soutěž o prodej sídliště a začít s nájemníky jednat o ceně. S tím tehdy souhlasil i starosta Prahy-Libuš Jiří Koubek (TOP 09). „Je to jediné morálně správné,“ uvedl.

FOTO: O byty v pražské Písnici se vedly spory

O byty v pražské Písnici se vedly spory - Písnice byty Praha-Libuš sídlištěO byty v pražské Písnici se vedly spory - Písnice byty Praha-Libuš sídlištěO byty v pražské Písnici se vedly spory - Písnice byty Praha-Libuš sídlištěO byty v pražské Písnici se vedly spory - Písnice byty Praha-Libuš sídlištěO byty v pražské Písnici se vedly spory - Písnice byty Praha-Libuš sídliště

Pražští zastupitelé tehdy vyjádřili souhlasné stanovisko s tím, že kdyby se radnice Prahy-Libuš do řízení přihlásila a chtěla byty koupit, půjčili by jí na to peníze. Městská část ale neměla na přihlášení se do tendru dost času. Proto požádala ČEZ, aby soutěž odložil. To se ale nestalo a ČEZ všechny byty prodal skupině CIB.

Byty už nikdo neprodá

Součástí prodeje bylo 739 panelových bytů v Písnici o 36 vchodech a také všechny parky mezi domy a dětská hřiště. V blízkosti by do budoucna měla vzniknout zastávka metra D Písnice. Paneláky postavené v letech 1987 až 1990 byly loni v době prodeje po částečné rekonstrukci.

Byty v Praze stále zdražují. Nových je nedostatek. Kdo za to může?

„Abychom znali stav jednotlivých bytů, provedli jsme monitoring stavu a naplánovali prohlídky. Obcházeli jsme nájemníky a zjišťovali stav bytů. ČEZ byty pronajímal po odchodu nájemníka v takovém stavu, v jakém se nacházely. My po odchodu nájemníka byt rekonstruujeme. Opravili jsme už 30 bytů,“ uvedl mluvčí CIB GROUP Vojtěch Meravý.

Byty už společnost nájemníkům prodávat nehodlá. Není to jejím záměrem a už to prý není ani možné. Skupina CIB spravuje bytové domy kromě Prahy také v Liberci či Klatovech.

Původně nízké nájmy se začnou zvyšovat

Nájem byl řadu let pro obyvatele sídliště stejný, nacházel se ale hluboko pod tržní cenou. Výše nájmu odpovídala regulovanému nájemnému z roku 2012. Například cena za byt velký skoro 80 m2 o dispozici 3+1 měl nájemné pouhých 6 695 korun, byt velký 93 m2 o dispozici 4+1 jen 7 898 korun, za menší byt velký 45 m2 o dispozici 1+1 zaplatil nájemník pouze 3 935 korun.

Nájemné se tak bude od roku 2018 zvyšovat. „Cena nájmů by měla být podle realitních kanceláří až dvojnásobná, my jsme odsouhlasili cenu ještě o něco nižší než je ta tržní. Navíc jsme slíbili nájemníkům, že pokud budou s výší nájmu souhlasit, ponížíme jim od ledna 2018 nájemné o 10 procent,“ uvedl Meravý.

Nájem se tak třeba pro zmiňované 3+1 zvýší ze 6 695 na 10 000 korun, nájem u 1+1 se zvýší ze 3 935 na 6 500 korun.

S tím až 78 procent stávajících nájemníků souhlasilo a podepsali smlouvu o prodloužení nájmu, asi 105 lidí ze 700 s tím ale zásadně nesouhlasí. „Je to hrozné, bydlíme tady už patnáct let a takovou botu jsme od ČEZ neočekávali. Logické přeci je nabídnout byty napřed nájemníkům, podpořila to tehdy i městská část. Teď už se bohužel nedá nic dělat a zvýšení nájemnéno? Třešnička na dortu,“ uvedla jedna z nájemnic, která si nepřála být jmenována.

„Stovka lidí, která se zvýšením nájemného nesouhlasí, bude žádat soud o určení výše nájemného. Soud však rozhoduje podle posudků a cenu za nájem jim může určit i vyšší, než jsme navrhovali my,“ dodal mluvčí skupiny CIB. Část nájemníků se po zvýšení ceny nájmu prý rovnou odstěhovala. Někteří ale přišli na to, že jinde jsou nájmy o dost vyšší a zase se vrátili, dodal Meravý.

Ceny bytů a domů stouply v Česku o 13,3 %. Pronájmy v Praze dokonce o 20 %

V únoru bude soud s ČEZ

Po tom, co společnost ČEZ byty prodala, podali někteří nájemníci žalobu na určení vlastnictví na ČEZ. Podle nich mohlo nastat v 90. letech pochybení při převodu bytů do majetku firmy ČEZ a není tak vůbec jasné, jestli byty energetické společnosti skutečně patřily… Pokud by se ukázalo, že ne, nemohla by je ČEZ ani nikdy prodat. Soud ohledně určení vlastnictví proběhne letos v únoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna. Povinná pole jsou označená *

four × 5 =