Křižovatka Libušská x Kunratická spojka už není nebezpečná

Křižovatka Libušská x Kunratická spojka už není nebezpečná

16.11.2018    Naše Praha 4    str. 05   

Oskar Kuptík

Kruhový objezd vznikl na křížení Libušské a Kunratické spojky. Původní křižovatka ve tvaru T byla nebezpečná a navíc znepříjemňovala život nejen řidičům, ale i lidem v okolí, protože doprava nebyla plynulá a tvořily se tu fronty.

 

Písnice/Libuš/Kunratice – Při rekonstrukci nešlo ale jen o samotnou křižovatku, ale hlavně o celou Libušskou ulici. Na příjezdu do staré Písnice po ulici K Mejtu byly opraveny vozovky a chodníky, stejně jako v úseku od ulice K Pomníku na konec Písnice. V jižní části Písnice byl navíc vybudován nový kanalizační řad. „Postupná rekonstrukce začala letos v dubnu a náklady přesáhly 100 milionů korun. Rekonstrukce proběhla ve dvou etapách a oproti původnímu předpokladu, že akce potrvá do konce letošního roku, se sem automobily vrátily už v první polovině listopadu,“ uvedl odcházející náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). „Zásadní rekonstrukce Libušské přinesla kromě nového kvalitního povrchu vozovky také větší bezpečnost chodcům. Na úseku Libušská v Písnici jsou nyní čtyři zpomalovací stavební prahy, aby automobily vjíždějící do Písnice musely snížit rychlost. Také zde vznikly nové přechody pro chodce a upraveny byly i zastávky autobusu,“ dodal Petr Smolka, generální ředitel TSK, a. s.

 

Široké chodníky pomohly

Starosta Libuše a Písnice Jiří Koubek (TOP 09) ocenil přístup Prahy a TSK. „Několik občanů se mě ptalo, proč jsou chodníky tak široké, ale jak vidíte, je to nutné nejen proto, aby se tu v pohodě minuly maminky s kočárky, ale aby tu mohly projet děti na kole, když jedou ze školy,“ uvedl Jiří Koubek. „O tuto rozsáhlou opravu jsme bojovali řadu let, a přestože se jedná o páteřní komunikaci, jejíž uzavření působilo velké dopravní komplikace nejen místním, jsme za ni rádi. Chtěl bych poděkovat jak TSK, tak panu Dolínkovi, který se zasadil o to, aby rekonstrukce proběhla nyní a neodkládala se. Bohužel chybějící obchvat, který by po dobu rekonstrukce mohl být plnohodnotně využíván Středočechy a částečně i obyvateli Písnice, nemáme,“ upozornil Koubek.

 

Na plastiku přispějí podnikatelé

Projíždějící řidiči jistě nepřehlédnou zeměkouli uprostřed kruhového objezdu. Někteří to kritizují, ale stačí vyjet třeba do Rakouska či do Francie a vidíte, že u kruhových objezdů jsou různé artefakty, které například připomínají pamětihodnosti města či vesnice. A i zde je zajímavost. Je velmi nenápadná, vsazená do chodníku – 50. rovnoběžka.

Určitě vám připomene Pražský poledník (14°25‘17“ východní délky), který prochází Staroměstským náměstím. Autorem Pražského poledníku je sochař a kovář Petr Polák, stejně jako linie 50. rovnoběžky a zeměkoule uprostřed objezdu. „Je to náš obyvatel a mimo jiné je autorem mnoha plastik na kruhových objezdech ve Francii. Ke stvoření zeměkoule použil na tisíc pět set kovových trojúhelníků, které vypadají jako rovnostranné, ale nejsou, což umožňuje vytvořit plastický tvar,“ řekl Jiří Koubek. A že to stojí moc peněz? „Bude to stát na 300 tisíc korun, ale už jsme se dohodli s místními podnikateli, že na plastiku přispějí,“ upozornil Jiří Koubek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna. Povinná pole jsou označená *

1 × 4 =