Ceny bytů v Česku dál porostou, žádná bublina tu není, říká bývalý guvernér ČNB

Ceny bytů v Česku dál porostou, žádná bublina tu není, říká bývalý guvernér ČNB
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: FINEP
Zdeněk Tůma: Strukturální problém v oblasti nabídky se na trhu střetl s příznivou fází ekonomického cyklu na straně poptávky.

Praha – Výrazný růst cen nemovitostí v Česku neznamená, že by zde byla realitní bublina. Ceny porostou i nadále, i když tempo růstu se sníží. Na diskusním setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí to řekl bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Například v Praze vzrostly ceny nových bytů za posledního dva a půl roku zhruba o tři pětiny.

“O bublině můžeme mluvit v případě, že ceny překročí rovnovážnou úroveň. Když pak bublina praskne, ceny klesnou. Ale to se tady neděje. Tohle je reálná konvergence. Přibližujeme se vyspělejším zemím i v jiných oblastech, nemovitosti nejsou výjimkou,” uvedl Tůma.

Na trhu se podle něj strukturální problém v oblasti nabídky střetl s příznivou fází ekonomického cyklu na straně poptávky. “Na jedné straně se staví málo nových bytů. Na druhé straně lidem rostou platy, mají jistotu, že za rok nepřijdou o zaměstnání,” doplnil bývalý guvernér.

Opatření ČNB, která omezují poskytování hypoték, podle něj primárně necílí na to, aby snížením poptávky klesly ceny. “Je to hlavně z pohledu finanční stability, aby se lidé nezadlužili. Potenciální dopad na ceny bude spíše sekundární,” dodal Tůma.

Nájemné v Česku prudce zdražuje. Projděte si nové porovnání cenčíst článek

Podle údajů poradenské společnosti Deloitte vzrostly prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci loňského roku meziročně v průměru o 10,4 procenta na 53 700 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (70 800 korun), nejlevnější Ústí nad Labem (13 800 korun), kde ovšem byty meziročně zdražily téměř o pětinu.

Nájmy se na konci loňského roku zvýšily o 13,8 procenta na 197 korun za metr čtvereční.

Pokud jde o nové byty, podle statistik developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostla průměrná prodejní cena v Praze na konci letošního prvního čtvrtletí meziročně o 22,8 procenta na 88 552 korun za metr čtvereční. Zlom nastal v polovině roku 2015 – od té doby novostavby zdražily zhruba o tři pětiny.

V mimopražských regionech průměrná cena nových bytů stoupla o 17,4 procenta na 52 832 korun za metr čtvereční.

autoři: ČTK, Ekonomika | 26. 4. 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude nikde zveřejněna. Povinná pole jsou označená *

fifteen + nineteen =